• ARE_7367
  • latarnia
  • b148_jastrzebia_gora_latarnia_morska_rozewie_4533
  • ARE_6756
  • stara-latarnia
  • latarnia-stilo2
  • latarnia-Hel

 

Rozewie
Latarnia Rozewie to najstarsza latarnia w Polsce – pochodzi ona z 1822 roku. W latarni mieści się muzeum latarnictwa będące oddziałem Centralnego Muzeum Morskiego w Gdyni. W muzeum można zobaczyć wiele ciekawych eksponatów a także poznać życie latarników. Latarnię można zwiedzać w okresie letnim od maja do września. Na wieżę wpuszczane są tylko dzieci powyżej 4 roku życia Z  jej szczytu podziwiać można rozległą panoramę okolicy. Przy latarni zwiedzić można jej maszynownię oraz dwa pomniki: popiersie Stefana Żeromskiego oraz pomnik ustawiony na pamiątkę objęcia Pomorza przez Wojsko Polskie w 1920 roku. Nieopodal usytuowana jest druga, nieczynna już latarnia. 

 

Stilo
Położona w odległości pięciu kilometrów od wsi Stilo, zwanej również Osetnik i 10 km na wschód od miasta Łeba jest bardzo charakterystyczną budowlą o kształcie ściętego ostrosłupa, na szesnastokątnej podstawie. Jest to jedna z dwóch w całości metalowych latarni polskiego wybrzeża – druga znajduje się w Jastarni. Latarnia w Stilo została zbudowana na początku XX wieku i odznacza się bardzo nowoczesną, jak na tamte czasy, techniką budowy. Latarnia udostępniona jest dla turystów, można ją zwiedzać od maja do września.

 

Hel
Historia latarnictwa w Helu sięga prawdopodobnie średniowiecza. Potwierdzona w źródłach jest jednak dopiero latarnia z pierwszej połowy XVII wieku. W 1938 roku w latarni po raz pierwszy zabłysło światło elektryczne. Rok później podczas obrony Helu dowódca Rejonu Umocnionego Hel – komandor Włodzimierz Steyer – otrzymał zgodę Dowództwa Floty na wysadzenie latarni, która była doskonałym punktem odniesienia dla artylerzystów z pancernika „Schleswig-Holstein”. Dzisiejsza latarnia zbudowana została w 1942 roku. Ma wysokość ponad 41 metrów. W sezonie letnim jest udostępniona dla turystów.